Izdvojeni članakZaštita okoliša

U poznim godinama otvorio mini tvornicu – Priroda u BiH nam nudi sve što je potrebno










“Mi imamo tvornicu u kojoj bi u normalnom stanju mogli zapošljavadi nekih 10 do 15 ljudi. Međutim nadležna ministarstva ne interesuje ovaj vid proizvodnje. Više puta smo aplicirali i kontaktirali dosadašnje ministre, ali su nas redovno odbijali. Navodno ne ispunjavamo uvjete, jer u tom trenutku nemamo pet uposlenih”.

Zdenko je vlasnik firme “FRUT-AL” koja se bavi proizvodnjom sto posto prirodnih sokova.

“Ovakvih vodenica je u našem selu nekad bilo 30 do 40. Tako je nekad naš narod mljeo žito, ali zub vremena i stanovništvo učinili su svoje. Šteta da ministarstva turizma ili poljoprivrede ovaj dragulj ne pokušava obnoviti ove koje su još uvijek funkcionalne”, rekao je za portal Fokus, Zdenko Berušić iz sela Bjelovići u Kreševu.

“U svom vlasništvu imamo voćnjak sa 1200 sadnica krušaka. Prošle godine u desetom mjesecu posadili smo 450 ruža đulberuša da održimo tradiciju, a ujedno da od njih pravimo i naše prirodne sokove. Naše selo je Bogom dato za poljoprivredu. Tu može uspjevati i pšenica, kukuruz, krompir. Naš Kreševski krompir je skoro identične kvalitete kao i Fojnički. Nažalost, ljudi su se raselili, otišli trbuhom za kruhom. Ostalo je još malo nas starih. Međutim, bez obzira što sam u poznim godinama pokušao sam napraviti jednu mini tvornicu za proizvodnju sto posto prirodnih sokova”, govori Zdenko i objašnjava na kojem principu tvornica radi.

“Sokove pravimo na tradicionalan način sa savremenom opremom. Mi ustvari ne pravimo sokove, nego cijedimo voće u bocu. U tim sokovima nema ni aromata, konzervansa, aditiva, vode, šećera. Isključivo samo prirodno voće, koje otkupljujemo u ovim krajevima, te Trebinja, Gradiške, Bijeljine…”, kaže Zdenko.

Pošto je trenutno manje voća odlučili su se da krenu sa proizvodnjom soka od ljekobilja.

Foto: Fokus.ba

Naravno pored brojnih blagodeti koje nosi ovaj kraj, tu su i brojni problemi.

“Svi se kunemo u poljoprivredu i proizvodnju. Mi imamo tvornicu u kojoj bi u normalnom stanju mogli zapošljavadi nekih 10 do 15 ljudi. Međutim nadležna ministarstva ne interesuje ovaj vid proizvodnje. Više puta smo aplicirali i kontaktirali dosadašnje ministre, ali su nas redovno odbijali. Navodno ne ispunjavamo uvjete, jer u tom trenutku nemamo pet uposlenih”, ističe Zdenko.



Izvor
fokus.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button