Postoje zemlje na svijetu koje su sigurnije od drugih. I dok, počevši od naše, svoju torbu i stvari moramo uvijek čvrsto držati uz sebe, negdje to nije slučaj. U to se odlučio uvjeriti i poznati tiktoker, napravivši zanimljiv eksperiment.
Uptin Saiidi, bivši novinar CNBC-a, youtuber i influenser na svojim profilima dijeli zanimljive i edukativne sadržaje o tehnologiji, novcu i stranim kulturama.
Njegove objave prate milioni ljudi, a nedavno je ponovo postao viralan, podijelivši zanimljiv eksperiment koji je nastao u jednoj od najsigurnijih zemalja na svijetu. Riječ je o Singapuru.
Uptin je odlučio da svoj laptop ostavi na stolu kafića u Singapuru i ode na ručak, želeći provjeriti hoće li ga tamo zateći kad se vrati. Snimak koji traje gotovo jednu minutu na TikToku je skupio preko 22 miliona pregleda.
“Ova zemlja (Singapur) ima jednu od najnižih stopa kriminala na svijetu. Dakle, danas ću ostaviti svoj laptop u nasumično odabranom Starbucksu na jedan sat, ne govoreći nikome da ga pazi”, objasnio je Uptin.
@uptin
Dalje, on objašnjava kako je Singapur uspio “eliminirati” kriminal, spominjući da je jednom dostigao niz od 250 dana u kojem nije zabilježena niti jedna uobičajena vrsta kriminala.
“To znači da nikome nisu ukrali telefon više od osam mjeseci u cijeloj zemlji”, rekao je.
Doista, na kraju snimke, nakon što je Uptim otišao u obližnji trgovački centar na ručak, njegov laptop dočekao ga je na istom mjestu.
Ovakvo što je izazvalo brojne pozitivne reakcije kod ljudi, no neki su se složili kako isto ne može biti slučaj u njihovim zemljama.
“U Londonu bi bio pokraden sve i da si ostao sjediti kraj laptopa”, napisao je neko, dok se drugi korisnik nadovezao: “U Južnoj Americi uzeli bi ti i laptop, i kameru, i mikrofon, TikTok profil, pa čak i prezime”.
“U Berlinu, laptop bi za 10 minuta bio na eBayu”, pisali su korisnici.
Pojedinci su istakli kako je i Švicarska “zahvalna” po pitanju sigurnosti, dok su neki zbijali i šale, govoreći kako je ovo bio “skup eksperiment.
Bivši novinar CNBC-a otkrio je tri razloga za niske stope kriminala u ovoj zemlji. Prva od njih je, ističe, to što je “poštenje veliki dio kulture tamo”, druga da su “osnovne potrebe u zemlji zadovoljene”, tako da se ljudi ne osjećaju da trebaju pribjeći kriminalu, dok je treća, nadzor koji je na zavidnom nivou.
“Posvuda su kamere koje štite od kriminala, a posljedice krađe su zaista velike”, objasnio je Uptin i dodao kako provala u kuću i krađa u Singapuru, pored novčane, podrazumijevaju i zatvorsku kaznu do 10 godina.
U komentarima su se javili i pojedini korisnici za koje se vjeruje da su Singapurci, a koji su izjavili da tamo nije tako sigurno te da je Uptin samo imao sreće.
Ovo nije prvi put da je youtuber snimio videozapis na ovu temu. Sličan eksperiment proveo je i 2018. ostavivši isto ovako mobitel, laptop i novčanik u restoranu.