Koliko brzo će Bosna i Hercegovina dobiti prve doze vakcina protiv Covida-19, zavisi od spremnosti institucija u BiH da ispune obaveze. Vakcine iz Covax mehanizma za sada su jedina sigurna opcija za BiH.
Zemljama Zapadnog Balkana Europska unija je kroz IPA fondove omogućila pomoć od 70 milijuna eura za nabavu cjepiva protiv Covida-19. Kako je za BHT1 pojašnjeno iz Europskog povjerenstva, pomoć će biti distribuirana na način da će svaka od zemalja regije moći nabaviti cjepivo izravno od pojedinih zemalja EU. Ipak, kada će sredstva biti operativna, a doze cjepiva dostupne, za sada nije poznato.
“Kroz cijelu pandemiju Evropska unija je pokazala da Zapadni Balkan tretiramo kao privilegirane partnere. Nastavljamo da djelujemo u tom duhu i u slučaju vakcina, poduzimajući korake koji omogućavaju brz početak kampanja vakcinacije kritičnom osoblju i najranjivijim grupama u regiji na samom početku”, rekao je povjerenik Europskog povjerenstva za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelyi.
Iz Ministarstva civilinih poslova Bosne i Hercegovine kažu da je nabava cjepiva kroz Covax i EU mehanizam jedina sigurna opcija.
“Jako je bitno napomenuti da u ovom trenutku, u okviru portofolia Covax mehanizma, niti jedan od predstavljenih proizvođača nije dobio sva potrebna odobrenja koja su u izravnoj vezi sa daljom distribucijom prema zemljama članicama mehanizma”, saopštili su iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
BiH očekuje svoje prve vakcine protiv Covida-19 u prvom tromjesečju 2021. godine. Sazanjemo da isporuka ovisi i o ispunjenim zadaćama vlasti BiH. Sukladno s tim, vakcine mogu stići u januaru ali i krajem marta.
I dok se u svijetu sluša nauka, traže savjeti stručnjaka, u BiH za nabavku vakcina nitko nije kontaktirao imunologe.
“Vakcina nije lijek, vakcina ne djeluje odmah. Znači vakcini treba mjesec dana, dvokratno se daje, dodozno 28 dana, opet joj treba mjesec dana da stvori antitijela – to su vam 2 mjeseca. Da bi se postigao kolektivni imunitet stanovništva opet treba 3,4,5,6 mjeseci zavisno od brzine distribucije. Druga stvar, zavisno od količine nabavljenih vakcina. Covax taj mehanizam koji oni stalno spominju je samo za 20%, to je nedovoljno”, kazao je imunolog Jasenko Karamehić.
Institucije u Bosni i Hercegovini još nemaju konkretan odgovor zbog čega se pored Covaxa nije pregovoralo izravno sa proizvođačima cjepiva, kao što su to uradile i neke druge zemlje u regiji.
Izvor: tuzlapress.ba