Cene iznajmljivanja apartmana i kuća za odmor na hrvatskoj obali Jadrana drastično su niže u odnosu na prošlu godinu, ali je potražnja još uvek skromna.
Koliko je prošle godine u predsezoni koštao najam najjeftinijeg apartmana na Jadranu – 40 evra, toliko ove godine košta najam najskupljeg.
Cene apartmana 2019. godine u predsezoni i nakon sezone kretale su se od 40 do 100 evra, dok su u sezoni bile od 60 do 200 evra.
Ove godine se od 25 do 40 evra kreću cene apartmana u predsezoni, dok su u sezoni između 45 i 70 evra.
Hrvatski portal Indeks navodi da je celu kuću sa bazenom moguće iznajmiti za 114 evra po danu.
Iako su cene znatno niže nego prošle godine, predsednica Zajednice obiteljskog turizma Martina Nimac Kalcina kaže za Indeks da iznajmljivanje privatnog smeštaja za sada ide jako loše.
“Neko se oslanja uglavnom na svoje stare goste, na one koji su već pre rezervirali pa su s njima stalno u kontaktu. No direktnih, novih rezervacija ima jako malo. I ono malo što ima većinom se odnosi na najam celih kuća za odmor”, kaže Nimac Kalcina.
Smatra da će svi ostali veoma loše proći i da je pitanje koliko će uopšte imati gostiju.
“Zavisi kakva će biti situacija kad se potpuno otvore granice. Svi se nadaju da će sezona krenuti, no realnost je da je zasad situacija jako loša. Što se pak tiče domaćih gostiju, njima će se definitivno morati dati popusti te sniziti cijene najma”, objašnjava je Nimac Kalcina.
Indeks je razgovarao i sa Danielom Radetom, predsjednikom Udruge iznajmljivača privatnog smještaja Zadar. I on navodi da je situacija i dalje neizvesna te da će ove godine cena biti ključni faktor što se tiče turizma.
“Sigurno je će i druge države ići u snižavanje cena tako da će domaći iznajmljivači i svi koji se bave turizmom morati spustiti cene. Iskreno, postavlja se i pitanje koliko postoji interes za putovanje u ovoj situaciji. Sad je na čelnim ljudima u turizmu da osmisle neku strategiju privlačenja turista, no vidimo da su im važniji izbori i stranačke pozicije, nego turizam tako da se ovo može smatrati veleizdajom. Do danas nismo imali nikakve informacije kako bi turizam mogao izgledati. No i ovo što su danas objavili za zemlje za koje je dopušten ulazak, to su više tehničke stvari”, rekao je Radeta.
Nova pravila u Grčkoj
Grčko letovalište
Foto: Dušan Milenković / Noizz.rs
Kako piše Blic, prema najnovijim odredbama u Grčkoj, ne samo što je ograničen broj ljudi koji istovremeno mogu da borave na istoj lokaciji, već je regulisana i minimalna razdaljina kako između suncobrana, tako i ležaljki koje bi bile postavljene ispod.
Dakle, ukoliko ste planirali da leto provedete na nekoj od mnogobrojnih grčkih destinacija, morate, između ostalog, da imate u vidu da je od danas dozvoljeno maksimalno 40 osoba na površini od 1.000 kvadratnih metara, s tim da suncobrani moraju da budu pozicionirani s minimum četiri metra razmaka između njih i tu nije kraj matematičkih računica oko kojih ćete morati da vodite računa.
Naime, ne samo što je propisano četiri metra razmaka između suncobrana, već oni moraju da budu postavljeni na takav način da ispunjavaju minimum jedan metar distance od senke koju baca najbliže pozicionirani, a ni to nije sve.
Dozvoljeno je da ispod jednog suncobrana budu pozicionirane maksimalno dve ležaljke s distancom od 1,5 metar, a to pravilo neće važiti samo za porodice koje imaju malu decu.
Ujedno, usvojena je zabrana za sve timske sportove koji podrazumevaju kontakt, kao i niz mera za restorane i druge uslužne delatnosti u kojima ste možda uživali prethodnih godina.
Između ostalog, muzika je potpuno zabranjena, kao i organizovanje žurki, pa i duže zadržavanje unutar prostorija lokala. S druge strane, dozvoljena je dostava paketa proizvoda do ležaljke, ali svi produkti moraju da budu u pakovanjima predviđenim za njihovu distribuciju i konzumaciju, s tim u vidu da su od napitaka dozvoljeni samo kafa, sokovi i tome slično, pišu grčki mediji.
Minimalna razdaljina između potrošača u lokalima je 1,5 metar, a zaposlenima je izdata preporuka da nose maske.
Firmama koje ne budu poštovale nove mere ili se oglase ne neke od njih, u zavisnosti od procene rizika po zdravlje, za svaki prekršaj biće pisane kazne u iznosu od 5.000 do 25.000 evra, kao i zabrana rada u periodu od 15 do 20 dana.
Izvor: Noizz.rs