Tuzla

Migranti u Tuzli postavili šatore, vlast odustala od predlaganja novih lokacija za njihov smještaj




S druge strane, Vlada Tuzlanskog kantona odustala je od predlaganja novih, potencijalnih lokacija za formiranje prihvatnih centara, prebacivši ovaj teret na više nivoe vlasti, saznaje Klix.ba.

Umotani u deke i okupljeni oko bačve u kojoj su naložili vatru, migranti koji se nalaze na platou Glavne autobuske stanice u Tuzli provode decembarske dane. Grupe njih sada se nalaze i na željezničkoj stanici u ovom gradu, a kao jedini spas od zime im predstavljaju postavljeni šatori u kojima borave.

Iako je Tuzla ranije mapirana kao tranzitna stanica za sve one koji su iz svojih zemalja krenuli prema Evropskoj uniji, pojedine grupe migranata u ovom gradu borave već nekoliko mjeseci.

“Bilo ko da spava na autobuskoj stanici u Tuzli može se uvjeriti da je ovdje previše hladno. Uslovi u kojima boravimo su katastrofalni, ali smo prinuđeni biti ovdje. Prije šest mjeseci sam stigao u Tuzlu, granicu sam pokušao preći četiri puta, ali bezuspješno, jer me uvijek sprečavala hrvatska policija. Prema meni nisu bili dobri, tukli su me, oduzimali stvari i novac”, kazao je za Klix.ba Ferhan Ali iz Pakistana, koji će, po svim prilikama zimu provesti u Tuzli, jer prelazak iz BiH u Evropsku uniju do proljeća ne planira.

Ferhan Ali (Foto: A. K./Klix.ba)Ferhan Ali (Foto: A. K./Klix.ba)

Temperature zraka koje se u večernjim satima spuštaju nekoliko stepeni ispod nule znatno utječu i na njihovo zdravstveno stanje, a iz Crvenog križa TK saznajemo da imaju pune ruke posla.

“Njihovo zdravstveno stanje je u skladu s uslovima u kojima borave i spavaju. Nakon prvog snijega i nekoliko hladnijih noći primjetan je veliki broj prehlada, glavobolja, povišenih tjelesnih temperatura, a pored toga imaju i karakteristične povrede shodno putu na koji su krenuli, kao što su bolovi u mišićima, žuljevi i slično”, kaže nam Abdurahman Aljić, vođa mobilnog tima Crvenog križa TK.

U razgovoru s migrantima koji duži vremenski period borave u Tuzli saznajemo da su se nadali konačnom formiranju prihvatnog centra, međutim do toga neće doći, jer je Vlada FBiH raniju kasarnu u Ljubačama kao potencijalnu lokaciju odbacila zbog pobune lokalnog stanovništva, ali i činjenice da je veći dio površine miniran.

Foto: A. K./Klix.baFoto: A. K./Klix.ba

Prijedlog Vlade TK za mogući prihvatni centar bile su i nekadašnje prostorije rudnika u Bukinju, međutim lokalna vlast, a posebno mještani su kategorično odbili i ovu mogućnost. Zbog svega toga, iz Kantonalne vlade za Klix.ba je potvrđeno da oni više neće predlagati potencijalne lokacije, već su tu odgovornost prebacili na više nivoe vlasti, odnosno Federalnu vladu koja bi sa lokalnim zajednicama trebala pronaći rješenje.

Ranije je iz Ministarstva zdravstva Tuzlanskog kantona u Kalesiji najavljeno formiranje i ordinacije za medicinsku opservaciju migranata, a za čije bi funkcionisanje bila zadužena danska državna agencija za izbjeglice. Međutim, kako nam je rečeno iz ovog ministarstva, projekt još uvijek nije pomjeren s mrtve tačke, tako da se ne zna tačan datum početka njegove realizacije.

Foto: A. K./Klix.baFoto: A. K./Klix.ba

Migranti u Tuzli sada se jedino oslanjaju na pomoć nekolicine humanitarnih organizacija, građana, ali i volontera koji im zajedničkim snagama obezbjeđuju tople obroke, napitke, deke, odjeću i obuću.

“Ovo je katastrofa i sramota za jedan grad koji se hvali svojom otvorenošću, multikulturalnošću i turizmom. Svakoga jutra u javnosti se šalje jedna katastrofalna slika zbog ekstremnih uslova u kojima migranti borave. Oni ovdje u kontinuitetu dolaze, a zbog predstojećeg izuzetno hladnog talasa, možemo očekivati i povećan obim posla za ljekare u Službi hitne medicinske pomoći, ali i Univerzitetskom kliničkom centru. Već 18 mjeseci smo upozoravali na ovaj problem, ali njega niko od nadležnih ne rješava”, kaže za Klix.ba Senad Pirić, jedan od volontera koji je konstantno s migrantima na Glavnoj autobuskoj stanici u Tuzli.

S ciljem što potpunijeg odgovora problemu u vezi s migrantskom krizom iz Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona u kontinuitetu poduzimaju niz mjera, prevashodno na održavanju povoljnog stanja sigurnosti.

Foto: A. K./Klix.baFoto: A. K./Klix.ba

Kako su za Klix.ba kazali iz Uprave policije, formiran je štab koji je zadužen da prati problematiku migranata, planira aktivnosti i održava redovne radne sastanke s ciljem blagovremenog postupanja po navedenoj problematici. U narednom periodu planirano je i pojačano djelovanje tuzlanske policije.

“Pojačana je kontrola vozila i vozača u saobraćaju, s ciljem sprečavanja i otkrivanja počinioca krivičnih djela krijumčarenja ljudi. Prikupljaju se sva sigurnosna saznanja koja se prosljeđuju nadležnim organizacionim jedinicama u Upravi policije MUP-a TK, odnosno policijskim agencijama na nivou BiH, shodno njihovim nadležnostima. U skladu s procjenom o kretanju i zadržavanju migranata obezbjeđeno je stalno prisustvo policijskih službenika na mjestima gdje borave migranti”, kazali su nam iz Uprave policije MUP-a TK.

Od početka 2019. godine u Tuzlanskom kantonu evidentirano je ukupno 10.055 migranata koji su iskazali namjeru za azil u Terenskom centru Službe za poslove sa strancima BiH u Tuzli, a prema informacijama iz Uprave policije MUP-a TK, do danas je evidentirano 30 sigurnosno-interesantnih događaja u kojima su učestvovali migranti.

“Policijski službenici MUP-a TK su vršeći kontrolu učesnika u saobraćaju, u toku 2018. i 2019. godine preduzeli službene mjere i radnje prema 20 vozača za koje su utvrdili da vrše nezakonit prijevoz migranata. O svim slučajevima su upoznati službenici Državne agencije za istrage i zaštitu”, naveli su iz Uprave policije MUP-a TK.

Izvor:Klix.ba


Možda će Vas zanimati i:

Back to top button