BiHBiznisZanimljivosti i zabava

Naida Pandžić pokrenula biznis i otvorila radna mjesta za osobe sa poteškoćama u razvoju




U Bosni i Hercegovini se godišnje iskoristi oko 1.2 miliona PVC kesa. Većina odbačenih kesa završi na deponijama, a veoma često i u prirodi. Procjenjuje se da kese koristimo tek 20 minuta, a samo jednoj je potrebno oko hiljadu godina za razgradnju, te ovakav otpad predstavlja veliki ekološki problem.

Pokrenula biznis

Koliko je ovo ozbiljan problem po nas i naš okoliš uvidjela je Sarajka Naida Panžić, koja je pokrenula svoj vlastiti biznis Kesa d.o.o.

„Sa reciklažom kesa sam se počela baviti još 2012. godine, i sve ovo godine je to bio moj hobi. Ponosna sam vlasnica mnogih evropskih, ali i svjetskih nagrada za inovacije, a prvu sam dobila 2013. i to za Inovatora godine u BiH. To mi je bio vjetar u leđa, jer puno znači kada neko prepozna vašu ideju kao inovativnu i drugačiju˝, kazala je za TIP Pandžić.

Zabrinutost za okoliš za Naidu je bio dovoljan povod da pokrene ovaj biznis. Ona smatra da osoba, kao pojedinac, ne može da uradi puno toga, ali uz saradnju sa ostalim građanima možemo stvoriti značajan uticaj na očuvanje okoline.

Recikliraju teško razgradivi otpad širom zemlje

U početku je od starih, korištenih kesa pravila samo cekere, da bi se njen biznis kasnije proširio pa danas, zahvaljujući recikliranju, prave mnoge druge proizvode koji nam pomažu u svakodnevnim obavezama.

„Nudimo praktične proizvode za svakodnevnu upotrebu. Za sada u ponudi imamo cekere, cekere sa natpisom po želji kupca, navlaku za odijela, muški i ženski neseser, sportsku torbu, kabanicu-pelerinu, kabanice za male i velike pse, futrole za tablet i laptope, kardigan, ruksak i mušku torbu. Korištenjem naših proizvoda izrađenih od recikliranih kesa, smanjuje se stvaranje novog PVC otpada, a postojeći vraćamo u lanac upotrebe kako bi očistili prirodu i reducirali gomilanje teško razgradivog otpada na deponijama širom zemlje˝, istakla je Pandžić za TIP.

‘Mali koraci mogu napraviti velike promjene’

Pandžič je u svojoj firmi otvorila radna mjesta i za osobe sa poteškoćama u razvoju. Ona kaže da je oduvijek htjela da pronađe način kako da zaposli osobe sa poteškoćama, pa je prošle godine aplicirala za podsticaj u Fondaciji Mozaik.

„Oduvijek sam željela pronaći način kako zaposliti osobe sa poteškoćama, u upravo je socijalni biznis odgovor na to pitanje. Prošle godine sam aplicirala za podsticaj u Fondaciji Mozaik i oni su prepoznali moju ideju, te sam dobila finansijsku i stručnu pomoć za njenu realizaciju. Pored smanjenja PVC otpada u okolišu, što stvara bolje uslove za zdrav život, stvaramo i nova radna mjesta za osobe sa poteškoćama u razvoju koje redovno uključujemo u proces proizvodnje naših artikala. Vjerujemo da mali koraci mogu napraviti velike promjene˝,  navodi Pandžić.

Zadovoljavaju ekološke i higijenske standarde

Za jedan proizvod je, kako Pandžić navodi, potrebno oko 30 kesa. Kako se odvija proces recikliranja objasnila nam je ona sama.

„Za jedan proizvod potrebno je oko 30 kesa, koje se sortiraju i peglaju te se od njih kroje i šiju finalni proizvodi. Ovako nastao materijal je ekološki i higijenski prihvatljiv. To smo testirali u laboratoriju i sa sigurnošću možemo tvrditi da materijal zadovoljava ekološke i higijenske standarde˝,  objašnjava Pandžić za TIP.

Naredni korak za firmu Kesa d.o.o. je promocija proizvoda na domaćem tržištu. Pandžić je istakla da će osluškivati tržište, te se nadaju da će uspjeti proširiti svoj asortiman prema željama i zahtjevima kupaca.

(TIP/Autorica: Hajra Karahodžić)



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button