Jedino na taj način može se prekinuti krug siromaštva u Istočnoj Evropi nastao nakon višegodišnjih propalih programa.
Selma ističe tri najveća problema koja su do toga dovela: Mali procenat romske djece ide u školu zbog percepcije zajednice da će im posao donijeti više šansi od edukacije. Djevojčice rano udaju zbog shvatanja da će im brak donijeti više šansi od obrazovanja, a u svemu važnu ulogu igra i diskriminacija romske djece u društvu koja ih obeshrabruje i traumatizuje i zbog čega ih sve manje ide u školu. Tako nastaje krug siromaštva.
Selmin projekt ima za cilj djevojčicama koje su posebno ranjiva kategorija društva osigurati punu stipendiju i mentorstvo, kao i ručak u školi. Na taj način želi spriječiti dječije brakove, a pojedincima dati šansu da postanu uzori u svojim sredinama. Iako se dosad primjenjivao samo u Bihaću, cilj je da se proširi i doprinese boljoj budućnosti Roma.
Dvadesetosmogodišnja Selma danas je angažovana umjetnica sa međunarodnom karijerom koja živi i stvara na relaciji Evropa – Amerika. Magistrirala je na univerzitetu Syracuse na temu slobode, migracije, uništavanja patrijarhata i ekonomije u BiH.
Njeno djetinjstvo nije bilo lako jer je njena porodica živjela od prikupljanja željeza. Upravo ta iskustva isklesala su njen talenat i učinila je veoma zanimljivom umjetnicom koja glasno progovara o diskriminaciji, siromaštvu, kapitalizmu, ličnim bitkama i borbi romske zajednice.
Sve informacije o načinu doniranja možete naći na ovom linku.