Former Bosnian Serb leader Radovan Karadzic arrives at the court room of the International Residual Mechanism for Criminal Tribunals in The Hague, Netherlands, on March 20, 2019 to hear the final judgement on his role in the bloody conflict that tore his country apart a quarter of a century ago. - Karadzic was notorious for his role in the 1995 Srebrenica massacre where more than 8,000 Muslim men and boys were slaughtered in the worst bloodletting on European soil since World War II. In one of the last remaining cases from the break-up of Yugoslavia, UN judges in The Hague will rule on his appeal against his 2016 conviction for genocide and war crimes, and his 40-year jail sentence. (Photo by Peter Dejong / POOL / AFP) (Photo credit should read PETER DEJONG/AFP/Getty Images)
Radovan Karadžić, osuđeni ratni zločinac koji zbog kršenja ratnih običaja, ubijanja civila i genocida služi doživotnu kaznu, javio se telefonom za vrijeme tribine u Crnoj Gori koji je vodio jedan drugi ratni zločinac – Momčilo Krajišnik.
Naime, Karadžić se uključio u tribinu u “Srpskoj kući” u Podgorici, na kojoj je prvi predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Momčilo Krajišnik govorio o stvaranju Republike Srpske.
Karadžić se u tribinu uključio kada je Krajišnik rekao da je on najzaslužniji za stvaranje Republike Srpske. Prvi predsjednik Republike Srpske ponovio je svoje ranije tvrdnje da se” država i djeca rađaju u krvi”.
“Ako želiš da imaš nešto svoje i da bude tvoje, a to je država i dijete, da ne bude tuđe, ono se rađa u krvi”, dodao je Karadžić.
Karadžić je tokom poziva poručio Srbima u Crnoj Gori da budu “blagi prema Crnogorcima jer oni trenutno imaju krizu identiteta”, kao i da ih treba razumjeti i prema njima biti tolerantan.
“U Crnoj Gori nema sukoba među narodom jer su u Crnoj Gori većinski narod Srbi, a svi sukobi koji su trenutno u Crnoj Gori su dinastičke prirode i to je sukob dinastija”, ocijenio je stanovnik Haga.
Nakon što je Karadžić završio Krajišnik mu je poručio da “prestane tamo da se izležava i dođe ovamo”.
Akademsku tribinu organizovali su Srpski nacionalni savjet i Srpski informativno-kulturni centar “Sveti Sava”.
Ovo nije prvi put da se ratni zločinci javno obraćaju telefonom. To je uradio i Ratko Mladić, pred puno širim auditorijem, a u organizaciji srbijanske televizije Happy.