BiHVijestiZanimljivosti i zabava

Nigdje na svijetu, osim u BiH, političari ne zarađuju osam puta više od građana




Nigdje u Evropi političari ne zarađuju i do osam puta više od svojih građana osim u Bosni i Hercegovini.

Dok plate parlamentaraca u zemljama EU-a iznose najviše tri prosječna lična dohotka, a u taj prosjek uklopile su se i Hrvatska, Slovenija, kao i Srbija, u BiH je potpuno drugačije.

Možda će Vas zanimati i:

Ako se uzme u obzir da je prosječna plata na početku ove godine u bh. entitetu Republika Srpska 887 KM, a u entitetu Federacija BIH 924 KM, nijedan funkcioner ne bi smio da ima platu veću od 2.700 KM, što u BiH nije slučaj, prenosi Tanjug.

Kada se saberu tri plate, mjesečno se za članove Predsjedništva izdvaja blizu 20.000 KM, dok državni parlamentarci primaju između 4.800 KM i 6.500 KM.

Iako plata političara u BiH svakako nije veća od plata političara u Evropi, razlika između njihovih primanja i primanja građana uvjerljivo je najveća, na osnovu čega stručnjaci zaključuju da „nema siromašnijeg naroda i bogatijih političara“.

U BiH parlamentarci zarade osam puta više nego građani, zbog čega na kraju mandata dobijamo alarmantne cifre koje za nekoliko godina mogu da ih dovedu skoro do milion KM.

Najviše zarađuju članovi Predsjedništva BiH i parlamentarici, koji za jedan mandat samo od plata mogu da zarade više od 300.000 KM, ali je cifra svakako veća ako se tome doda paušal, naknada za odvojeni život, naknadu za smještaj, prevoz, te topli obrok.

BiH, koja teži da postane dio Evropske unije, sa ovim brojkama se nikako ne uklapa u standarde EU-a, što znači da bi plate građanima trebalo znatno da se povećaju, ili da se smanje one funkcionerske.

“Iako ne postoji propisana obaveza iz EU legislative da plate moraju biti tog obima, naši političari imaju puno bolji standard od građana, te mnogo odudaraju od onih u EU. To nikako nije po standardima EU, jer se samim tim gubi i kredibilitet političara, odnosno razlog njegovog bavljenja politikom , kaže programski direktor Centra za istraživanja i studije “GEA” Ognjen Đukić.

Istraživanje koje je “GEA” sprovela pokazalo je da je politika u BiH mnogo unosniji posao nego u Evropi, te da novac često utiče na motive ulaska u politiku.

O tome svjedoče i činjenice da je BiH sa više od 150 političkih partija na samom vrhu kada je u pitanju broj osnovanih političkih stranaka u Evropi.

fokus.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button