U fokusu

Konferencija o digitalizaciji BiH: Naše kompanije troše mnogo novca na papirologiju

​Bosna i Hercegovina obilježava 15 godina od usvajanja prve Politike razvoja informacionog društva u našoj zemlji te 25 godina od uspostave Interneta u BiH i otvaranja državnog domena .ba. Konferencija “Digitalizacija bosanskohercegovačkog društva” biće održana od 18. do 20. marta u Sarajevu u organizaciji vanjskotrgovinske komore BiH i izvršenjem  kompanije GlobalGPS BH d.o.o, kao izvršnog organa Programa.

Haris Hadžialić, generalni direktor GlobalGPS BH d.o.o. i jedan od organizatora tvrdi kako je Bosna i Hercegovina internet dobila tačno na vrijeme, te dodaje: „25 godina je kako smo u BiH uveli internet, i od toga je trebalo da je Bosna napredovala velikom brzinom kao što su zemlje u tranziciji radile. Nažalost, mi smo imali neki problem u procesu apsorpcije interneta, gdje je u prvim godinama internet rastao brzo. Bilo je tu nekih problema oko razumjevanja šta je internet, da li su to telekomunikacije, mediji, ili šta već. Onda je to u jednom trenutku prevaziđen. Onda smo imali bum privatnih operatera, da bi nedavno većina tih operatera postala pod pod dominantnim telekomima. Što se tiče toga, BiH nije nimalo iza svijeta, iako imamo tehničkih nedostataka i kvalitete servisa.“

Možda će Vas zanimati i:

Svjesni smo sve većeg problema zloupotrebe interneta, pored svih njegovih pozitivnih karakteristika. Kada je u pitanju mogućna regulacija interneta zbog zloupotrebe, Haris Hadžialić je imao konkretan i siguran odgovor.  „Moj odgovor bi bio, nadam se ne. Zato što internet po svojoj strukturi nije za regulisanje, on treba da bude demokratičan, slobodan, pun sloboda i komunikacije. Ne bi trebalo da bude kontrole i da se upravlja internetom, na način da postoji cenzura. S druge strane treba da postoji pažnja i svijest prema onome što se objavljuje, jer neke informacije mogu nanijeti zlo drugim ljudima. To je naravno moralno etičko pitanje koje treba svakako naći načina adresirati i raditi i napraviti sistem koji će to podržavati.“

U trodnevnom radu konferencije učestvovaće domaći, regionalni i internacionalni eksperti, članovi akademske zajednice, predstavnici poslovne zajednice, predstavnici asocijacija  koje okupljaju mala i srednja preduzeća, predstavnici internacionalnih institucija u BiH i diplomatskih predstavništava. Svi će dati svoj doprinos u razmjeni iskustava i stvaranju preduslova za realizaciju ideje o digitalizaciji društva u cjelini. Vjekoslav Vuković, podpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, ističe da je digitalizacija u Bosni i Hercegovini nužna za napredak i razvoj države i društva

„Prije svega sama digitalizacija je danas malo strana riječ, međutim, ona ima svoj gospodarski i znanstveni segment s kojim moramo pristupiti. Bh. društvo, naročito gospodarstvo ukoliko se digitalizira na adekvatan način postižete na brzini informacija, olakšavate sebi razne procese, plaćanje, fiskalizaciju, sigurnosne sisteme, postajete transparentiniji i konkurentini na stranom tržištu. Danas naše kompanije troše mnogo novca na papirologiju, na ovaj način, digitalnom erom, pojednostavljujemo te procedure.“

Na pitanje da li bi Bosna i Hercegovina uskoro mogla pristupiti digitalizaciji, gospodin Vuković odgovara da svi zajedno moramo raditi na tome. “Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine nije ta koja će digitalizirati društvo. Mi ćemo dati koji su to potencijali, koja su polazna mjesta, kazati šta je do sada urađeno i šta naše gospodarstvo želi u tom segmentu, gdje zapravo najviše želi tu digitalizaciju. Naravno, u tehničkom smislu postoje institucije koje će se baviti time, a sve zajedno mora biti popraćeno na legislativnim okvirima, u svakom slučaju.“

Možda će Vas zanimati i: