KulturaTuzla

Otvorena izložba Nisada Hamzića u Galeriji “Mi ritmo”




U Galeriji “Mi ritmo” u Tuzli, sinoć je otvorena izložba Nisada Hamzića. Izložbu su otvorili umjetnica Sabina Hauge i vlasnik Galerije Mirsad Hadžiefendić.

Istina o svijetu ima koliko ima i viđenja tog svijeta. Svijet je za nas onakav kakvim ga vidimo kroz optiku jezičkog, likovnog, pa i muzičkog izraza. Taj izraz biramo da opišemo ono što vidimo i doživljavamo. Kakav će biti taj svijet, ovisi o tome koliko smo kreativni, odnosno kako upotebljavamo nama pristupačne medije.

Zar nije u tome i smisao postojanja umjetnosti?

“Sinoćnji događaj, izložba slika Nisada Hamzića je jedinstvena prilika da vidite njegov svijet kojeg bi nazvala «urbanom ekologijom». Sa Nisadom i njegovim slikama sam se upoznala danas, a eto kao da ga poznajem vječnost. U dialogu sa Nisadom doživljavam i prošlost i sadašnjost i budućnost životnosti ovog svijeta. I sliku i književnost i muziku. On šeta po mahovini, njegova stopala miluje rosna trava, sluša pjesmu ptica i sluša lavež pasa i blejanje ovaca. U njegovoj okolini sada nema mora i brodova, koje je ovjekovječeno na nekim od njegovih slika, ali tu su sada sedimenti oslikani izvorima vode u Dubošnici, gdje sada živi i radi. Nisad je prije svega jedna svestrana ličnost, sa ogromnom senzibinošću koji upija zrake sunca, odsjaj vode i poistovjećuje se sa tišinom šume, surovošću kamenjara, širinom polja. Eto, pogledajte sada ove zidove fantastičnog obojenog svijeta galerije MiRitma, sa Nisadovim platnima. Nisad koristi osobeni jezik, simboliku koju vidi svojim okom, a materijalizuje rukama. Te ruke su i ruke drvosješe (restaurira stari namještaj koji bira pažljivo i daje mu novi život i oblikom i bojama). To su ruke koje sakupljaju prirodni materijal iz prirode u kojoj se nalazi, drvo, kamenje, pjesak, metal-dijelovi olupine broda. Nisadove apstraktne slike oplemenjiju bosanske izvore kulturne baštine, sa grubom ekspresivnom struktorom površine i simbolikom kvadrata na platnu, podsjećajući na rukom napisane znake u prirodnom okruženju.

Njegova djela imaju veliku podudarnost sa katalanskim slikarom Antoni Tapie, koji je preminuo 2012. To su mozaici oplemenjeni kromatskim bojama koje pažljivo bira i uklapa u simbole koji definišu naše okruženje”, ovim riječima struka je opisala lik i djelo Hamzića.

Izložba Nisada Hamzića je prodajna, otvorena do 14. marta ove godine. Galerija ima u planu da ove godine predstavi 12 umjetnika, a ovo je druga izložba. Sljedećeg mjeseca, 15. marta, predstaviće Gorana Milinkovića, akademskog slikara iz Mostara.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button