Biznis

U metalskoj i elektroindustriji BiH zaposleno više od 35.000 radnika







Ukupan obim razmjene metalske i elektroindustrije BiH u prošloj godini iznosio je gotovo deset milijardi KM, pokrivenost uvoza izvozom bila je više od 67 posto, a pozitivni trendovi nastavljeni su i u ovoj godini.

Na reizbornoj sjednici Skupštine Asocijacije metalske i elektroindustrije danas u Vanjskotrgovinskoj komori BiH istaknuto je da su tri najperspektivnija lanca u BiH – metalni dijelovi za autoindustriju, elektroindustrija, te mašine i dijelovi mašina. U metalskoj i elektroindustriji BiH zaposleno je više od 35.000 radnika. Najznačajnija izvozna tržišta su EU (Njemačka, Luksemburg, Slovenija, Italija), zatim CEFTA (Srbija, Crna Gora, Makedonija), te Rusija.

Možda će Vas zanimati i:

Dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine Vjekoslav Vuković je kazao da se u zadnjih godinu dana bilježi porast izvoza od 34,2 procenta. Napomenuo je da su metalski i elektro sektor veliki potencijal i generator razvoja u BiH uzimajući u obzir kapacitete i prepoznatljivi kvalitet naših kompanija, te da se 90 posto naših proizvoda izvozi, kao i da uvozimo određene kvalitetne repromaterijale.

“Upravo zbog pomoći našim privrednicima kada je riječ o uvozu repromaterijala radili smo listu za suspenziju određenih carinskih stopa, odnosno tarifnih brojeva, posebno kada je riječ o metalskom sektoru i elektrokablovima. Upravo jedna od takvih odluka čeka svoje usvajanje na Vijeću ministara i očekujemo to narednih dana”, naveo je Vuković.

Kada je riječ o primjeni novih tehnologija u BiH, Vuković je istakao da postoji veliki broj preduzeća koja su tehnološki na nivou sa evropskim i kompanijama širom svijeta u ovom sektoru.

Zoran Tošić iz firme Mreža – Network iz Dervente je kazao da ovo društvo postoji od 2005. godine, te da je u početku radilo nekoliko radnika, a danas ima 370 uposlenih. Firma je iz oblasti elektro sektora i rade za najveće kompanije poput Deutsche Telecoma, Liebherra, Bocsha, Mercedesa, Audija… U segmentu autoindustrije, među ostalim,  rade kablove za Formulu 3, Audi R 8, Ferrari i druge. Tošić je kao posebne probleme izdvojio nelojalnu konkurenciju, odnosno odlazak mladih kvalifikovanih kadrova iz zemlje.

Edo Jahjaefendić iz Tvornice tehnološke opreme (TTO) Sarajevo kazao je da ova firma ima prostor, mašine, resurse i dovoljno upita za posao da bi mogli organizovati rad u tri smjene.

“Ova industrija ima perspektivu. Ukoliko imate mogućnost i nudi vam se posao po solidnim, evropskim cijenama potrebno je obezbjediti odgovarajuće uslove da bi se stručni, kvalifikovani kadrovi zadržali u zemlji”, dodao je Jahjaefendić.

Dodao je da ta firma izvozi 95 posto svoje proizvodnje i da su se tehnološki primakli Evropi po mašinama, opremi i usvojenim  standardima.

“Danas u BiH  nemamo velike sisteme poput nekadašnjeg Energoinvesta, Unisa, koji su bili pokretači manjih firmi i kompletne proizvodnje. Međutim, mi smo se danas vezali za neke austrijske, njemačke ili druge globalne sisteme, ovisno o tome gdje ko izvozi”, dodao je Jahjaefendić.

Akta.ba



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button