Vijesti

Zagrebački liječnik je HEROJ: Svojevoljno po kiši i buri otišao u Pulu kako bi spasio život!




Isključivo entuzijazam i dobra volja liječnika, medicinske sestre i tehničara zaslužna je za spašavanje života 48-godišnje pacijentice iz Pule, koja je oboljela od teške upale pluća, piše Jutarnji.hr.

Oko 19 sati je doc. dr. sc. Marko Kutleša dobio poziv iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” kako se u Puli pacijentica (48) bori za život te da što prije mora biti priključena na ECMO uređaj, tzv. umjetna pluća. Dobila je tešku upalu zbog koje su joj pluća počela otkazivati i nije mogla samostalno disati.

Možda će Vas zanimati i:

Liječnici OB-a Pula pokušali su spojiti pacijenticu na respirator kako bi je transportirali u Zagreb, no njezino je stanje bilo iznimno loše i zbog toga takva opcija nije bila moguća.

Činjenica da će pacijentica izgubiti život ako ništa ne poduzme, doktoru Kutleši nije davala mira. Sjeo je u svoj privatni automobil i uputio se u Zaraznu bolnicu. U međuvremenu je nazvao tehničara Tomislava Krčelića i višu medicinsku sestru Anđu Novokmet.

Njihova dužnost ni u kojem slučaju nije bila otići po pacijenticu, nego eventualno ako uspije biti transportirana, pobrinuti se za nju u bolnici u kojoj rade. Unatoč tome, u 21.30 sati liječnik, sestra i tehničar su Škodu napunili medicinskom opremom, transportnim ECMO-om i respiratorom, te krenuli za Pulu.

“Vrijeme je bilo grozno. Kiša, bura. Poklopilo se sve što nam nije trebalo. U Pulu smo stigli oko pola noći te smo priključili pacijenticu na uređaj i pripremili je za transport”, priča dr. Kutleša.

U Zagreb su se vratili u 7 ujutro sljedeći dan. Pacijentica se trenutno oporavlja, a u bolnici se nadaju da će doći do potpunog oporavka.

“Riječ je o mladoj ženi koja je prethodno bila zdrava. Više nije na ECMO-u, još uvijek koristi respirator i kontaktibilna je. Još čekamo da prorade bubrezi, a neurološki je sve u najboljem redu”, kaže dr. Kutleša.

Na ovaj čin odlučili su se jer je bila opcija izgubiti jedan život ili u vlastitom angažmanu otići i spasiti pacijenticu.

“Transport još uvijek nije regulisan, no to bi se trebalo riješiti. Hitna pomoć je suglasna da ustupe vozilo kada je potrebno, a još se čeka HZZO koji bi trebao to financirati”, objašnjava dr. Kutleša.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button