Skandinavci žive u daleko hladnijoj klimi nego što je naša, a ipak njihova djeca provode na otvorenom mnogo više vremena. Štaviše, stanovnici sjevera Evrope svoje bebe ostavljaju da spavaju napolju čak i kada se temperatura spusti i do -30 stepeni!
Ono što će iznenaditi svakog turistu koji se zimi nađe u zemljama kao što su Švedska, Danska ili Island jesu nizovi kolica za bebe poredanih na trotoaru ispred kafića i restorana. Dok roditelji unutra ispijaju kafe i čajeve, njihovi potomci spavaju ušuškani na temperaturama ispod nule, čak i ako vije snijeg ili šiba vjetar.
I kada su kod kuće, za popodnevnu bebinu dremku roditelji će kolica iznijeti na terasu, kako beba ne bi propustila redovno dnevno čeličenje na oštrom sjevernom vazduhu.
U kulturi i tradiciji skandinavskih naroda običaj ostavljanja djece da spavaju na hladnoći ima vrlo duboke korijene, a iza njega stoji uvjerenje da ova praksa stvara zdravu i otpornu djecu.
Skandinavci su vaspitani tako da smatraju kako je boravak napolju u svim vremenskim uslovima dobar za njihovu djecu. Tako su radile njihove babe i majke, i tako rade i oni danas. Osim što je dobro za imunitet, spavanje na hladnoći čini i da bebe bolje i duže spavaju, kažu skandinavski roditelji.
Po jednom istraživanju sprovedenom u Finskoj, optimalna temperatura za spavanje beba na otvorenom je -5 stepeni, mada mnogi roditelji kažu da svoju djecu ostavljaju napolju da spavaju i na nevjerovatnih -30 stepeni Celzijusa.