Valter Tuzlanski

63 godine je donirao krv i spasio više od 2 miliona beba: Zovu ga Čovjek sa zlatnom rukom







Ovaj 81-godišnjak u krvi ima dragocjeno antitijelo koje se koristi za pravljenje lijeka za spasavanje života pod nazivom Anti-D, koji se daje majkama čija je krv u opasnosti da napadne svoje nerođene bebe

Australijski davalac krvi James Harrison je jedan od najimpresivnijih i najcjenjenijih davalaca krvi, koji već 60 godina donira svoju krv.

U petak, 11. maja 2018., James je dao svoju krv po posljednji put, pomažući u spasavanju beba više od 2 miliona Australijanaca.

Ovaj 81-godišnjak u krvi ima dragocjeno antitijelo koje se koristi za pravljenje lijeka za spasavanje života pod nazivom Anti-D, koji se daje majkama čija je krv u opasnosti da napadne svoje nerođene bebe. James je bio pionir Anti-D programa.

Više od 3 miliona doza Anti-D koji sadrže Jamesovu krv izdato je australijskim majkama sa negativnom krvnom grupom od 1967. godine. Pod svojim nadimkom “Čovjek sa zlatnom rukom”, James je donirao preko 1.100 puta.

1999. James je dobio Orden Australije za nevjerovatnu i stalnu podršku “Lifeblood and Anti-D” programu. Njegova ljubaznost ostavlja izvanredno naslijeđe i postavio je izazov australijskoj zajednici da ga pobijedi.

– Nadam se da je to rekord koji neko obara, jer će to značiti da su posvećeni cilju – rekao je James o svojoj posljednjoj donaciji.

Kada je James imao samo 14 godina, podvrgnut je velikoj operaciji grudnog koša i zavisio je od krvi stranaca da mu spase život. Tada je obećao da će donirati krv čim bude dovoljno star i četiri godine kasnije, održao je svoje obećanje. Počeo je davanjem krvi uprkos odbojnosti prema iglama.

Više od decenije kasnije, otkriveno je da njegova krv sadrži važno antitijelo koje je bilo potrebno za pravljenje Anti-D injekcija. James je bio srećan što je nastavio da donira i prešao na donaciju plazme kako bi pomogao što većem broju ljudi.

Anti-D imunoglobin je injekcija koja se sastoji od plazme specijalnih donatora kao što je James. Ove injekcije sprečavaju Rh(D) negativne žene da razviju potencijalno štetna antitijela tokom trudnoće sa Rh(D) pozitivnom bebom. Bez toga, njihova sljedeća Rh(D) pozitivna beba mogla bi da pati od hemolitičke bolesti fetusa i novorođenčeta (HDFN), koja može biti fatalna, piše Lifeblood.



Back to top button