Zmajevi deklasirani od Portugala (5:0) za kraj nade u direktan plasman na Euro

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je pretrpjela težak poraz (0:5) u osmom kolu kvalifikacija za Euro 2024. godine od selekcije Portugala.

Porazom na stadionu Bilino polje su ugašene posljednje nade Zmajeva da mogu do direktnog plasmana na prvenstvo Evrope te nam ostaje nada da ćemo to uraditi kroz baraž.

Portugalci su u vodstvo već došli u petoj minuti susreta kada je Cristiano Ronaldo sa bijele tačke doveo goste u vodstvo. Prethodno je Joao Felix šutirao, a lopta u ruku pogodila Adriana Leona Barišića da bi glavni sudija meča Halil Umut Meler pokazao na bijelu tačku.

Već u 17. minuti susreta su Portugalci mogli udvostručiti vodstvo. Joao Felix je uposlio Dalota koji je ubacio u sredinu, a Bruno Fernandes je šutirao pored gola Šehića. Tri minute kasnije novi gol za selekciju Portugala. Joao Felix je sjajno prošao pored naše odbrane, nanizao nekoliko naših reprezentativaca i onda uposlio Cristiana Ronalda koji je po drugi put danas savladao Ibrahima Šehića.

U 25. minuti susreta je semafor na stadionu Bilino polje pokazivao rezultat 3:0 u korist Portugala, a nakon dva pogotka Cristiana Ronalda u listu strijelaca se upisao i Bruno Fernandes. Ibrahim Šehić je još jednom kapitulirao u 33. minuti susreta, a ovaj put ga je savladao Joao Cancelo koji je majstorskim udarcem pogodio mrežu našeg reprezentativnog golmana.

Igrala se 41. minuta susreta kada su Portugalci postigli i peti pogodak na meču, a u listu strijelaca se upisao Joao Felix koji je tako postavio konačan rezultat prvog poluvremena.

U nastavku nije bilo apsolutno nikakvih uzbuđenja. Selekcija Portugala je sigurnom igrom čuvala stečenu prednost iz prvog poluvremena, a naši Zmajevi su pokušavali smanjiti njihovu prednost, no u tome nisu uspjeli te je Portugal na kraju slavio rezultatom 5:0.

Time je izjednačen naš najteži poraz u historiji budući da nas je 5. maja 1998. godine u prijateljskom susretu u Cordobi istim rezultatom pobijedila selekcija Argentine.

Portugalu je ovo bila osma pobjeda u isto toliko susreta dok smo mi zabilježili peti poraz uz tri susreta u kojima smo slavili.

Rezultat i strijelci:

BiH – Portugal 0:5 (Ronaldo (p) 5’, 20’, Bruno 25’, Cancelo 32’, Joao Felix 41’).