Španija je novi prvak Evrope: Furija pobijedila Englesku za četvrti rekordni naslov

Fudbaleri Španije savladali su Englesku u dramatičnoj utakmici finala sa 2:1 i postali novi prvak Evrope. Četvrti put i rekordni Crvena furija našla se na tronu Starog kontinenta.

Važnost utamice za “Crvenu furiju” i “Tri lava” i borba za titulu prvaka Evrope, doprinijeli su da ljubitelji fudbala širom svijeta ostanu uskraćeni za golove i dobre šanse u prvom poluvremenu.

Početak meča obilježio je visok presing Engleza, a onda su Španci prebacili igru na polovinu Gordi Albiona.

Prvu iole opasnu priliku pokušala je kreirati ekipa Luisa de la Fuentea. Nico Williams krenuo je u solo prodor, pokušao ubaciti loptu sa strane, ali izblokirao ga je sjajni John Stones.

Nekoliko minuta kasnije, skoro identičan pokušaj, ali pred golom Unaija Simona. Kyle Walker sjajno se izborio na centaršut, poslao loptu na peterac, ali odbrana Španije na visini zadataka.

Harry Kane je požutio u 26. minutu nakon grubog starta na Fabianom Ruizom, a šest minuta kasnije i Dani Olmo s druge strane.

Mogli su španski reprezentativci doći do prednosti, ali Olmo je jako loše šutirao sa distance u 36. minutu meča.

Do odlaska na odmor i Kane se našao u šansi sa vrha kaznenog prostora Španije, ali odbrana je ponovo pravovremeno intervenisala.

Ako kažemo da je prvi udarac u okvir gola bio onaj Phila Fodea u sudijskoj nadoknadi, onda vam je jasno koliko malo su ponudili, skoro nikako u prvih 45 Engleska i Španija.

Veliki hendikep dočekao je Špance na startu drugog dijela. Zbog povrede u svlačionici je morao ostati Rodri.

Ipak, samo dvije minute je trebalo Špancima da dođu do prednosti. Carvajal je proigrao Lamine Yamala, fudbaler Barcelone sjajno asistirao i namjestio šansu za Nicu Williamsa, a napadač Španije šalje loptu ispod Pickforda za veliko slavlje.

Poslije samo sat vremena Gareth Southgate je morao izvaditi iz igre Harryja Kanea, a ušao je Ollie Watkins.

Prijetio je Jude Bellingham, ali njegov šut završio je pored gola Simona.

Mogli su ubrzo na isteku 65 minuta Španci do 2:0, ali solo akcija Yamala na kraju je okončana još ljepšom odbranom Pickforda.

Morao je Southgate mijenjati, gubila je njegova selekcija. U 70. minutu izveo je Mainooa, a uveo Colea Palmera. Igrač Chelseaja samo tri minute kasnije, pogodio je za 1:1. Saka je krenuo u prodor, uposlio Bellinghama, a fudbaler Real Madrida jako osjećajno je vratio loptu ka Palmeru, koji matira Simona.

Ipak, novi vodstvo i šok Englezima pripredili su Marc Cucurella i Mikel Oyarzabal četiri minute prije kraja. Defanzivac je asistirao Oyarzabalu koji pogađa za drugo vodstvo Španaca na meču.

Dani Olmo spasio je u posljednjim trenucima Špance, izbacivši loptu glavom sa gol linije.

Ostalo je 2:1 i Španci su postali četvrti i rekordni put šampioni. Sada su prvi na vječnoj listi, ispred Njemačke, koja je ostala na tri titule.