Hrvatska u sjajnom meču pobijedila Holandiju (4:2) i plasirala se u finale Lige nacija

Fudbaleri Hrvatske pobijedili su Holandiju nakon produžetaka u prvom meču polufinala UEFA-ine Lige nacija rezultatom 4:2 te se tako plasirali u finale ovog takmičenja.

Nakon nešto opreznijeg početka utakmice, prvu šansu bilježimo u 32. minuti kada je Koopmeiners šutirao, no lopta je otišla pored gola, da bi već dvije minute nakon toga vidjeli i prvi pogodak.

Holanđani su odigrali odličnu akciju, a nakon niza tačnih dodavanja na desnoj strani je ostao Malen i onda pogodio za vodstvo svog tima i erupciju oduševljenja domaćih navijačana stadionu De Kuip u Rotterdamu. To je ujedno bio i rezultat prvog poluvremena.

Već u 53. minuti, Gakpo ruši Modrića, a sudija Kovacs pokazuje na bijelu tačku. Siguran realizator najstrožije kazne bio je Kramarić, koji je tako vratio Hrvate u igru.

Nakon gola za izjednačenje, Hrvati nastavljaju s boljom igrom i plod takvog pristupa stigao im je u 73. minuti. Ivanušec je ubacio loptu, a na pravom mjestu je bio Pašalić, koji udarcem iz prve matira domaćeg golmana i donosi veliko slavlje za gotovo 15.000 hrvatskih navijača.

Činilo se da će Hrvatska odbraniti prednost i doći do pobjede, devete uzastopne u gostima, no u 96. minuti i 30 sekundi prije kraja, Lang pogađa za 2:2 i meč odvodi u produžetke.

Kasni gol koji su primili nije previše poremetio izabranike selektora Zlatka Dalića, pa tako već u osmoj minuti produžetaka Petković postiže lijep pogodak s distance i donosi im novo vodstvo. Konačnih 4:2 postavio je Luka Modrić iz penala u 116. minuti.

Drugo polufinale igra se danas u Enschedeu od 20:45 sati, a sastaju se Španija i Italija. Borba za medalje, odnosno finale i meč za treće mjesto, zakazani su za nedjelju.

Rezultat i strijelci:

Holandija – Hrvatska 2:4 (Malen 34’, Lang 90+6’ – Kramarić 55’, Pašalić 73’, Petković 98’, Modrić 116’)