BUDUĆNOST BH SPORTA: Stefani (18) iz Tuzle osvojila 400 medalja i 50 pehara

STEFANI KREŠIĆ

KATEGORIJA: SPORT

GODIŠTE: 2001

MJESTO: TUZLA

Stefani Krešić  je rođena 10.05.2001. godine u Tuzli gdje i živi. Učenica je Mješovite Srednje Škole Tuzla sa prosjekom 5,0. Karateom se bavi već 12 godina, a zadnjih 6 godina je reprezentativka Bosne i Hercegovine. Do sada je u svim uzrasnim kategorijama osvojila sve medalje koje su u tom nivou mogle biti osvojene. Najveći cilj joj je nastup na Olimpijskim igrama.

Stefani osvojila si sve što se može osvojiti, ima li na policama mjesta za još koji pehar?

U svojoj sportskoj karijeri osvojila sam dosta medalja, trenutno brojim preko 400 medalja i preko 50 pehara. Mi smo obezbijedili jednu prostoriju u klubu u kojoj redam svoje medalje i pehare, naš trener ne bi dozvolio da nemamo prostor za naše medalje i pehare jer su oni zaista dragocjeni.

Kakvi su tvoji planovi i ciljevi?

Svakom sportašu je san da učestvuje na Olimpijskim igrama, ja trenutno mogu samo da treniram jer još uvijek nisu odobrena takmičenja i svjetske lige, očekujemo da se ova kriza što prije završi i da nastavimo nizati svoje uspjehe.

Kako treniraš i koliko izolacija djeluje na kvalitet treninga?

Vrhunski sportaši ne smiju nikad stati sa kontinuitetom treniranja, mi smo od početka ove krize obezbijedili sebi u dvorištu mali prostor za treniranje kako ne bi izgubili kontinuitet i kako bi ostali u formi.

Karate je sport koji se koristi striktno za samoodbranu, ali jesi li nekad morala disciplinovati nekog muškarca?

Nisam nikad na ulici ušla u sukob sa muškarcem ili sa ženom zaista izbjegavam takve scene, ali svakako  od samog početka treniranja se u sali takmičim protiv muškaraca. To mi ne predstavlja nikakvu prijetnju, svakako su žene u rangu sa muškarcima kada su borilački sportovi u pitanju.

Ko je bolji ti ili tvoj brat Sandro Krešić?

To nas stalno pitaju, ne mogu baš reći ko je bolji obzirom da smo oboje uspješni u ovom sportu i zaista nizamo velike uspjehe. Možda ja s obzirom da sam starija imam koju medalju više jer sam mogla pristupiti velikim takmičenjima i turnirima.

Kako je pobjeđivati? Kako je biti najbolja? Kako je osjećaj konstantno se penjati na tron?

Lako je stati na postolje i uzeti tu medalju i radovati se sa svima, ali prije svega toga je potrebno dosta odricanja, treninga i poštivanja pravila. Dobra organizacija dovodi do toga da sve možemo stići i ostvarivati velike rezultate. Velika mi je čast kada stanem na postolje i čujem himnu Bosne i Hercegovine, to je za mene jedan neizmjeran i neprocjenjiv osjećaj.

Koja je tvoja poruka mladima u Tuzlanskom kantonu i Bosni i Hercegovini?

Moja lična poruka mladima je da učimo u našim školama i fakultetima, kako bi postali educirani i spremni za sve životne izazove. Moramo naše uspjehe podizati na viši nivo, mladi ljudi se moraju nametnuti našoj državi i pokazati da na nas može i mora da računa.

Stefani je kandidatkinja za BIGBANG priznanje #herojigeneracije iz kategorije sport.