Aryna Sabalenka se nakon nevjerovatnog povratka plasirala u finale US Opena

Bjeloruskinja Aryna Sabalenka plasirala se u prvo finale US Opena u svojoj karijeri. Ova 25-godišnjakinja iz Minska, koja će od ponedjeljka biti prva igračica svijeta, pobijedila je poslije velikog preokreta domaću takmičarku Maddison Keys.

Bilo je 0:6, 7:6 (1), 7:6 (3) za Sabalenku, koja je u ovoj sezoni već osvojila jedan grand slam – trijumfovala je u Melbourneu na Australian Openu.

Rivalka Sabalenki u borbi za trofej na Flashing Meadowsku biće još jedna Amerikanka – Coco Gauff. Ova tinejdžerka iz Atlante je nešto ranije u noći između četvrtka i petka rezultatom 6:4, 7:5 pobijedila Čehinju Karolinu Muchovu.

Sabalenka je postala tek treća teniserka u “Open eri” koja je u polufinalu ženskog slama došla do pobjede, a da je prvi set izgubila sa 6:0. Prethodno je to pošlo za rukom Steffi Graf (RG 1992) i Ani Ivanović (AO 2008).

Nije na sebe ličila Sabalenka u prvom setu i sva tri svoja servis-gema izgubila je na razliku. Međutim, u drugom setu se probudila, ali je ponovo bila u problemima. Imala je Keys, 17. igračica svijeta, brejk prednosti i vodila sa 5:3.

Servirala je za set, ali nije uspjela da osvoji nijedan poen u tom gemu. Sabalenka se vratila, imala je čak i dvije set-lopte u 12. gemu, nije ih iskoristila, ali je u taj-brejku bila dominantna.

U trećem setu obje teniserke su držale servis sa izuzetkom razmjene brejkova u šestom i sedmom gemu. Treći set je donio i jednu komičnu situaciju. Sabalenka je počela da se raduje kada je povela sa 7:3 misleći da je pobijedila, zaboravivši da se taj-brejk trećeg seta igra do 10.

Nastavlja se izuzetna sezona za Sabalenku, koja je i na Roland Garrosu i Wimbledonu došla do polufinala.