Svijet

Kim Jong-un najavio nuklearno naoružanje mornarice

Sjevernokorejski lider Kim Jong-un izjavio je da njegova država naoružava mornaricu nuklearnim oružjem, te najavio izgradnju novih ratnih brodova deplasmana od oko 10.000 tona.

Tokom ceremonije uvođenja u operativnu upotrebu ratnog broda Čoe Hjon, Kim je rekao da program opremanja mornarice nuklearnim oružjem napreduje tačno prema planu, ističući strateški značaj za višestruko i efikasno djelovanje nuklearnih snaga.

Možda će Vas zanimati i:

Sjeverna Koreja je ranije predstavila ratne brodove klase od 5.000 tona, a plan je da se svake godine grade po dva broda veće klase, uključujući i krstaricu od 10.000 tona. Ove aktivnosti dolaze u kontekstu regionalnih tenzija i jačanja vojne moći Pjongjanga.

Sjeverna Koreja se od propalog samita s SAD-om 2019. godine proglasila nuklearnom državom, a njene vojne aktivnosti izazivaju zabrinutost međunarodne zajednice zbog rizika od eskalacije sukoba u regionu.

 

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button