Tuzla

Kiša i snijeg napravili haos u TK: Poplave, klizišta i otežan saobraćaj širom kantona

Problemi




Snježne i kišne padavine koje su posljednjih dana zahvatile Tuzlanski kanton uzrokovale su brojne probleme na terenu – od rasta vodostaja i lokalnih poplava do aktiviranja klizišta i otežanog saobraćaja, pokazuju podaci nadležnih službi.

Prema mjerenjima Hidrometeorološke stanice Bukovčić u Tuzli, jutros je izmjereno četiri stepena uz visoku vlažnost zraka od 94 posto, dok visina snježnog pokrivača iznosi 19 centimetara. Istovremeno, zabilježen je porast vodostaja rijeka i akumulacija.

Na brani hidroakumulacije Modrac nivo vode dostigao je 200,48 metara nadmorske visine, što je iznad tačke preljeva. Rijeka Spreča na mjernom mjestu Karanovac narasla je na 411 centimetara, znatno iznad pripremnog stanja.

Najviše problema evidentirano je u nekoliko lokalnih zajednica. U Gradačcu se voda uglavnom povukla u korita, ali su i dalje poplavljene poljoprivredne površine, dok je jedan stambeni i pomoćni objekat pretrpio štetu. U Doboj Istoku pod vodom je oko 230 hektara zemljišta, ugrožen je jedan privredni objekat, kao i solarna elektrana u Klokotnici.

U Srebreniku je rijeka Tinja poplavila kuću i štalu u naselju Ormanica, dok su veće površine zemljišta pod vodom u Špionici. U Gračanici je, usljed padavina i ispuštanja vode iz akumulacije Modrac, došlo do izlijevanja rijeke Spreče, pri čemu je poplavljeno oko 230 hektara zemljišta, jedan vikend objekat i više putnih pravaca.

Pored poplava, dodatne probleme stvaraju klizišta aktivirana širom kantona. U Gradačcu su prijavljena nova klizišta u više naselja, dok se na putu Sapna–Priboj radi na uklanjanju nanosa. U Teočaku je klizište registrovano uz lokalni put, a u Srebreniku više lokacija ugrožava stambene objekte i pristupne puteve.

Posebno zabrinjava stanje u Tuzli, gdje je u naselju Gornji Čaklovići potonuo lokalni put i trenutno je neprohodan. Odroni i klizišta zabilježeni su i u Gračanici i Živinicama, dok je na magistralnom putu Tuzla–Bijeljina, u blizini Seljublja, saobraćaj usporen zbog većeg odrona. Otežano se saobraća i na regionalnoj cesti Zvornik–Priboj.

Vatrogasci su također imali više intervencija. U Tuzli je ugašen požar na krovu kuće u naselju Mlake–Brđani, dok je u Banovićima zabilježena manja intervencija na gašenju požara u kontejneru.

Problemi su zabilježeni i u snabdijevanju električnom energijom. Pojedina naselja u Doboj Istoku tokom noći su bila bez struje, ali je u jutarnjim satima snabdijevanje normalizovano.

Sve raspoložive ekipe nalaze se na terenu i rade na sanaciji posljedica, dok nadležne službe upozoravaju da bi, zbog nastavka padavina, moglo doći do novih problema, posebno kada su u pitanju vodostaji i aktiviranje klizišta.

Iako se stanje na pojedinim lokacijama postepeno stabilizuje, situacija i dalje zahtijeva oprez.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button