69 NBA ALL-STAR U ZNAKU KOBEJA BRYANTA

U noći s nedjelje na ponedjeljak u Chicagu se igra 69. NBA All-Star utakmica, godišnji spektakl najvećih zvijezda NBA lige, a nakon utakmice Rising Stars Challenge, skill takmičenja, zakucavanja i trojke, a kao šlag na tortu – utakmica između najboljih igrača NBA lige.

Nekad su ove utakmice bile podijeljene na timove Istoka i Zapada, ali od 2017. godine ekipe predvode kapiteni. Umjesto navijača, igrača i medija odluku o tome ko će nastupati za koju ekipu na All-Star utakmici u NBA ligi donijet će isključivo kapiteni Giannis Antetokounpo i LeBron James i to neovisno o konferenciji iz koje oni dolaze.

TEAM LEBRON

Početna petorka: LeBron James, Anthony Davis, Kawhi Leonard, Luka Dončić i James Harden.

Rezerve: Damian Lillard, Ben Simmons, Nikola Jokić, Jayson Tatum, Chris Paul, Russell Westbrook i Domantas Sabonis.

TEAM GIANNIS

Početna petorka: Giannis Antetokounmpo, Joel Embiid, Pascal Siakam, Kemba Walker i Trae Young.

Rezerve: Khris Middleton, Bam Adebayo, Rudy Gobert, Jimmy Butler, Kyle Lowry, Brandon Ingram i Donovan Mitchell.

Treći put u historiji nećemo gledati klasičan sudar Zapada i Istoka, već utakmicu između timova LeBrona Jamesa i Giannisa Antetokounmpa. U izboru igrača za NBA All-Star 2019. glasovi navijača imali su 50% udjela, a po 25% glasovi NBA igrača i medija. James i Antetokounmpo dobili su najviše glasova navijača i imenovani su za kapitene ekipa, te su birali saigrače među već poznatim All-Star učesnicima, po principu jedan za drugim.

Susret LeBronovog i Giannisovog tima imat će humanitarni karakter, a posljednja četvrtina igrat će se u čast Kobeju Bryantu. Prve tri četvrtine igrat će se po 12 minuta, a svaka četvrtina počet će rezultatom 0:0. Pobjedničke ekipe nakon sve tri četvrtine dobit će 100.000 američkih dolara koje će dati humanitarnoj organizaciji iz Chicaga po svom izboru.

Posljednja četvrtina neće biti vremenski ograničena, već će se igrati u čast Kobeju Bryantu. Poenterski učinak ekipa u prve tri četvrtine će se sabrati, a igrat će se dok rezultat na kraju meča bude 24 poena veći od broja poena ekipe koja bude u prednosti nakon tri četvrtine.

To u praksi znači ako, naprimjer, LeBronova ekipa bude nakon tri četvrtine vodila rezultatom 100:95, za pobjedu će joj trebati 24 poena, dok bi Giannisovoj ekipi trebalo 29 poena. Ekipa koja pobijedi dobit će dodatnih 200.000 dolara koje će proslijediti, također, u humanitarne svrhe.

NBA All-Star utakmica zapravo je više spektakl egzibicionog karaktera nego ozbiljna takmičarska utakmica s čvrstim odbranama, što govori i ukupan broj poena posljednjih godina, koji je rastao iz godine u godinu, izuzev posljednjeg izdanja, kada su se NBA zvijezde malo “uozbiljile” i spustile broj poena ispod 300. Godinu prije toga (2017) postignuta su nevjerovatna 374 poena (192-182 za Zapad), što je rekord All-Star utakmica. Istok je bio uglavnom inferioran u odnosu na Zapad, tako da je osmišljen novi koncept kako bi odnos snaga bio ravnopravniji, te sami mečevi neizvjesniji i zanimljiviji za publiku. U prošlogodišnjoj All-Star utakmici Team LeBron (James, Durant, Davis, Cousins i Irving) slavio je protiv Teama Stephen (Curry, Harden, DeRozan, Antetokounmpo i Embiid) rezultatom 148:145.

Izvor: Hayat.ba