Zanimljivosti i zabava

Svi koji su kročili na ostrvo Gruinard umrli su kroz nekoliko sati




Na našoj planeti nalazi se mnoštvo malih ostrva. Neka od ovih udaljenih mjesta ostaju netaknuta zbog zaštite životne sredine, a neka mjesta su prepuštena sama sebi zbog toga što su ranije korištena u loše svrhe. Jedno od ovih ostrva je Gruinard, ova mala zemlja nalazi se na oko 0,965 kilometara od zapadne obale Škotske, a njegova priča je jeziva.

Izdaleka, Gruinard izgleda kao mirno i spokojno ostrvo. Ali njegova zelena brdašca pričaju drugačiju priču, priču iz mračne prošlosti ljudske istorije

Kada je počeo Drugi svjetski rat, Britanske snage bile su zabrinute zbog hemijskog napada. Zbog toga su riješili da testiraju svoje sopstveno hemijsko oružje. Zvalo se antraks. Britanska vlada naselila je ostrvo kako bi isprobali svoje oružje. 1942. ovo uspavano ostrvo oduzeto je vlasnicima.

gruinard2

Kako bi izvršili test, istraživači su na ostrvo donijeli oko 80 ovaca, a onda su krenuli da ispunjavaju spore visoko zaraznim antraksom “Vollum 14578”. Ovce su počele umirati od infekcije u roku od nekoliko dana. Naučnici su zaključili da bi veliko oslobađanje antraksa u neki njemački grad uništio stanovništvo, a prostor učinio nenastanjivim decenijama kasnije.

Nakon završetka rata 1945. godine, vlasnik je zahtijevao da ostrvo bude vraćeno, ali je vlada priznala da je teren bio toliko zagađen da im ostrvo ne može biti vraćeno dok se ne očisti i proglasi sigurnim za stanovanje, ljude i životinje. Međutim, masovna dekontaminacija smatrala se previše skupom i previše opasnom, tako da je ostrvo u karantinu i zatvoreno za javnost narednih nekoliko decenija.

Mikrobiolozi su 1981. pod okriljem noći krenuli na operaciju “Dark Harvest”. Ukrali su 136 kilograma uzoraka zemljišta sa ostrva i prijetili da će ih ostaviti na strateškim državnim objektima dok se ostrvo ne obnovi.

24. aprila 1990. godine nakon naporne dekontaminacije i 48 godina nakon inicijalnog karantina, ostrvo je konačno proglašeno bezbijednim i bez antraksa. Nedelju dana kasnije, nasljednici prvobitnih vlasnika otkupili su ostrvo ponovo, po cijeni od 500 funti.

Međutim, nisu svi uvjereni da je biološka opasnost prošla. Arheolog Bryan Moffatt upozorava da je antraks veoma otporna bakterija, navodeći da on nikada ne bi kročio na ostrvo Gruinard.

Izvor: Fokuzz



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button