U nekim dijelovima svijeta i danas se smatra luksuzom, dok se u razvijenim zemljama troši na tone, jednoslojni, dvoslojni, mirišljavi, vlažni a sve je to wc papir.
”Veliko otkriće” pod ovim naslovom objavljena je 1850. godine reklama u Scientific American naučnopopularnom časopisu. Proizvođač Joseph C. Gayetty nazvao je papir najvećim blagoslovom i reklamirao ga je kao sredstvo za liječenje i prevenciju hemoroida. Prvobitno je pakovan u listićima kao današnje papirne maramice i na svakom listu bilo je utisnuto ime proizvođača ”Gayetty”.
Gayetty, međutim, nije pronašao wc papir. Kao i mnoge druge stvari prvi papir je poticao iz Kine, tvrdi Bum Foder koji je 2012. izdao knjigu o wc papiru.
Papir je u upotrebi još od drugog vijeka ali prvi pisani trag potiče iz šestog vijeka. U četrnaestom vijeku u pokrajini Čekijang radila je manufaktura koja je pravila nekoliko miliona pakovanja wc papira. Za vrijeme dinastije Ming zabilježeno je da je za potrebe dvora proizvedeno 720 hiljada listova toalet papira, posebno mekog i mirisnog.
Gayetty papir se uskoro pojavio u prodavnicama. Izjava proizvođača da je papir ljekovit izazvao je brojne reakcije ljekara i medicinskih stručnjaka. Optužili su ga za prevaru na koju su nasjedali samo lakovjerni.
Godine 1890. braća Scott su tržištu ponudili wc papir u rolnama i uspješno su ga plasirali u hotelima i apotekama.
Danas biznis sa toalet papirom cvjeta. Svaki prosječan Amerikanac troši preko 20 hiljada listića papira godišnje. Stanovnici razvijenijih zemalja vjerovatno ne mogu ni da zamisle život bez toalet papira dok postoje i takva mjesta na planeti gdje on i dalje nije dostupan.