Totalno pozitivna ličnost godine

Rotary Club Tuzla podijelio 20 tableta za online nastavuPROFIL KANDIDATA:

ROTARY CLUB TUZLA

KATEGORIJA: FILANTROPIJA

MJESTO: TUZLA

Totalno pozitivna ličnost godine Radio Kameleona vam predstavlja Roraty Club. Rotary club Tuzla ’99 neprofitna je organizacija, čiji je cilj promicanje rotarijanskih načela, prvenstveno nesebične pomoći zajednici uopće, a posebice onima s posebnim potrebama, kao i pružanje mogućnosti obrazovanja i stjecanja iskustva u inozemstvu za mlade ljude putem programa Youth Exchange.

Iz Rotary Cluba za Radio Kameleon su nam rekli koje je njihovo najveće postignuće u protekloj godini:

“Rotary Club je  dosta toga uradio u protekloj godini. Svi projekti započeti prije pandemije su nastavljeni sa radom, bez ikakave pauze. Nastavili smo sa našim projektom stipendiranjem mladih i uspješno smo prikupili sredstva za 13 stipendista koje stipendira Rotary Club Tuzla iz cijele BiH. Pored toga imali smo i projekt podjele knjiga pri čemu su nam došle razne rotary inspekcije i ocijenili projekt korektno odrađen. Naravno Rotary reaguje kada je to najpotrebnije. Vrlo brzo smo se organizovali i kada je krenula pandemija koronavirusa. U saradnji sa našim prijateljima iz Austrije  uspjeli smo prikupiti sredstva i kupiti odijela i određene medicinske materijale koji su bili hitno potrebni u tom momentu. Nastavili smo sa našim projektima vezanih za naše učenike srednjih i  osnovnih škola. Ukazala se potreba za računarima djeci koja su socijalno ugrožena, tako da smo uspjeli da prikupimo sredstva. Donirali smo deset laptopa i računara i pored toga još nekih  20 tableta koji su im hitno trebali kako bi djeca mogla pratiti online nastavu.”

Rotary Club Tuzla je kandidat Totalno pozitivne ličnosti godine za kategoriju Filantropija.

Za Rotary Club možete glasati OVDJE.

Više o Rotary Clubu možete pročitati dalje u tekstu:

Grad Tuzla je oduvijek bio slobodarski grad u kojem su živjeli ljudi koji su se borili za slobodu, jednakost, međusobno poštovanje i ljubav. Istina, poštenje, otvoren odnos prema svima, dobra volja i prijateljstvo, rad u korist svih, u ovom gradu su pronašli izuzetno pogodno tlo. Mijenjati, raditi na tome da imamo bolji svijet u kojem živimo, imperativ je za sve ljude ovoga grada.

Kada je Bosna i Hercegovina 1998. godine proglašena za „Rotary teritoriju“, pokrenuta je inicijativa da se osnuje klub u našem gradu. Podstaknuti tom idejom, grupa građana iz Tuzle, pripremila je potrebnu dokumentaciju i klub je zvanično registrovan kao Udruženje građana 23. septembra 1999. godine. Charter ceremonija, zvanični prijem povelje o članstvu u Rotary International Distrikt 1910, obavljena je u Tuzli 2., 3. i 4. marta 2001. godine.

U narednim godinama, rotarijanstvo se u Tuzli intezivno razvijalo i formirani su klubovi Tuzla Salinea, Tuzla 99 i Tuzla Leda. U svom radu mislili smo i na podmladak, tako da su u Tuzli osnovana dva Rotaract i jedan Interact klub.

Tokom proteklih 20 godina realiziran je veliki broj projekata koji su pružali pomoć razvoju zajednice u mnogim područjima. Školstvo i zdravstvo, mladi i stari, djeca sa posebnim potrebama, djeca bez roditelja, sport i kultura, poplave i klizišta, internet klubovi, sve su to oblasti u kojima je rotarijanstvo kroz djelovanje naših klubova dalo značajan doprinos u našem gradu i u okruženju.  Neke analize govore da je ta pomoć iznosdila i preko XXXXXXXXXXXXXXXXX KM.

Veliki uspjeh predstavlja i podatak da su mnogi od tih projekata i danas aktivni, da su opstali i poslije prestanka aktivne podrške klubova. Naši Rotary klubovi su podržali i pomogli osnivanje novih klubova u Srebrenici, 2006.godine, u Brčkom, 2009.g. i  Lukavcu, 2010. godine.

Sada, kada obilježavamo 20 godina od čartera, možemo sa ponosom reći da je Rotary ideja našla mjesta u našim srcima i da će sigurno još dugo živjeti među ljudima ovog grada.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button